fbpx
Historia konopi jest fascynująca

Czego nie wiesz o konopiach? Historia konopi, ciekawe fakty…

Kto mógł przypuszczać, że niepozorna roślina, znana człowiekowi od zarania dziejów, doceniana przez pokolenia na przestrzeni toczących się dziejów, stanie się symbolem walki o wolność poglądów w nowoczesnym, zabetonowanym świecie? Jeśli chcesz poznać historię konopi, tej niezwykłej rośliny, która dziś kojarzy się raczej z ułamkiem jej możliwości, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Konopie siewne – kiedy to się zaczęło?

Konopie, o których dziś przeczytasz, pochodzą z gatunku konopi siewnych, czyli Cannabis sativa.

Najprawdopodobniej pierwsze konopie siewne rosły na terenach dzisiejszej środkowej Azji, wzmianki o wielu zaletach tej rośliny odnajdujemy w chińskim dokumencie historycznym z XVI wieku p.n.e. dotyczącym zasad uprawy i prowadzenia rolniczego trybu życia.

Wynika z niego, że Chińczycy już 6000 lat p.n.e spożywali nasiona konopi i używali ich włókien do wytwarzania mocnych lin.

Oznacza to, że już wiele tysięcy lat temu konopie służyły człowiekowi w jego codziennej egzystencji. Wiemy, że z konopi pleciono liny oraz wyrabiano papier i płótno.

Na pewno też pozyskiwano z nich olej konopny – tłoczone na zimno nasiona stanowiły ważne źródło wzmacniających naszych przodków substancji.

Konopia siewna była również źródłem olejów przemysłowych. Poza praktycznym zastosowaniem konopiom, tak jak wielu roślinom bogatym w drogocenne substancje, przypisywani działanie magiczne.

O zastosowaniu konopi w celach leczniczych możemy przeczytać w medycznym dokumencie z 2727 roku p.n.e. Dokument spisał chiński lekarz Shen Nung, który stosował zmiażdżone konopie w leczeniu ran i uśmierzaniu bólu.

Konopie – historia polska

W Polsce konopie jeszcze 50 lat temu rosły na polach. Uprawiano je ze względu na niezwykle wytrzymałe włókna, kiedy polski przemysł włókienniczy był jednym z najważniejszych w tej części Europy.

Ale konopie Polacy znali od dawna. Już w 1574 roku, w wielkiej księdze ziół pióra Stefana Falimirza zatytułowanej O ziołach i o mocy ich, czytamy o niezwykłych właściwościach konopi.

Autor skupił się nie tylko na przemysłowej i rolniczej destynacji włókien, ale wspomniał też o magicznym charakterze ziela konopnego.

Jesteśmy pewni, że siłę i moc konopi znali już pogańscy Słowianie. Używano jej do leczenia ran, uśmierzano nią ból.

Ze względu na silne działanie antywirusowe i bakteriobójcze, konopia była powszechnie stosowana w przeziębieniach i chorobach układu odpornościowego.

Co się więc stało, że tak dobroczynna roślina zaczęła się niektórym kojarzyć wyłącznie z narkotykami?

Odpowiedź jest dość ironiczna – tak naprawdę chodzi o ogromną ignorancję władz i brak debaty publicznej.

Władze PRL szukały powodów, by zrzucić winę za polską beznadzieję i gospodarczą stagnację.

Kiedy już wyczerpały się argumenty o zgniłym, kapitalistycznym zachodzie, zwrócono uwagę na używki, którymi odurza się społeczeństwo i o całe zło oskarżono tę niezwykłą roślinę.

Kiedy nad Polskę nadciągnęła groza i szarość lat 80., stało się jasne, że marihuana, a wraz z nią wszelkie odmiany konopi, zostaną oskarżone o demoralizację społeczeństwa, nad którym trzeba przecież było trzymać bat.

Czego nie wiesz o konopiach?

Przeczytaj kilka faktów, które być może zmienią Twój pogląd a z pewnością uzupełnią wiedze o konopiach.

 • 80% wszystkich płócien i tkanin przeznaczonych na ubrania oraz wyposażenie domów (prześcieradła, koce, ręczniki, zasłony, obrusy) do końca XX wieku wykonana była z konopi;
 • Konopie siewną uprawiali George Washington i Thomas Jefferson;
 • Pierwsza Biblia Gutenberga w XV w. wytworzona była z włókien konopi;
 • W 1619 r. w brytyjskiej kolonii Jamestown w Ameryce Północnej (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się stan Virginia) światło dzienne ujrzało pierwsze na świecie prawo, które nakazywało farmerom hodować konopie. Przez kolejne 200 lat w wielu stanach w Ameryce Północnej (Pensylwania, Arkansas, Teksas) podatki można było płacić konopiami;
 • Benjamin Franklin założył pierwszą w Ameryce fabrykę papieru tłoczonego z konopi. Dzięki temu papierowi powstała wolna prasa;
 • Muzyk Louis Armstrong, autor i wykonawca hitu „Wonderful world” odsiadywał wyrok w więzieniu za posiadanie nielegalnych konopi;
 • W 1941 r. wizjoner Henry Ford zaprezentował prototyp samochodu, którego karoserię wyprodukowano z masy konopnej;
 • W latach 20. XX w. marihuana była w USA środkiem przeciwbólowym numer jeden;
 • Do lat trzydziestych XX w., w Irlandii produkowano z konopi luksusową bieliznę, a we Włoszech najlepsze sukno odzieżowe na świecie;
 • Do 1883 r. prawie cały światowy papier przeznaczony na książki był robiony z konopnego, a to oznacza, że z konopi zrobione są miedzy innymi „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, Biblia Króla Jakuba, „Trzej Muszkieterowie” Aleksandra Dumasa czy „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina;
 • W każdym miasteczku na świecie dawniej istniał choć jeden zakład wytwarzając powrozy z konopi;
 • Mniej więcej do 1800 r. olej konopny był najczęściej używanym olejem opałowym na świecie.

Ciekawe prawda? Po następną dawkę interesujących informacji zapraszamy do naszych kolejnych tekstów!

Scroll to top